تبلیغات

از درج هرگونه تبلیغات و مطالب هرز معذوریم

نصب دسکتاپ المنتری در اوبونتو ۱۸٫۰۴

همانطور که میدانید Gnome 3 دسکتاپ پیشفرض اوبونتو ۱۸٫۰۴ میباشد، اگر تجربه کار با محیط Gnome را داشته باشید میدانید این دسکتاپ با داشتن ویژگیهای عالی کمی سنگین و در بعضی از مواقع دارای lags میباشد. به همین دلیل به شما پیشنهاد میدهم از دسکتاپ توزیع Elementary OS به عنوان محیط کاربری Ubuntu 18.04 استفاده کنید چراکه Pantheon Desktop بسیار زیبا و سریع میباشد.

نصب Pantheon Desktop در Ubuntu 18.04

در‌واقع با نصب Pantheon Desktop در اوبونتو ۱۸٫۰۴ توزیع اوبونتو خود را به Elementary OS 5.0 Juno تبدیل میکنید. برای نصب Pantheon Desktop کافیست ابتدا PPA روزانه مربوط به Elementary OS را به اوبونتو اضافه کنید. برای اینکار از دستور زیر استفاده کنید:

sudo add-apt-repository ppa:elementary-os/daily

sudo apt update

پس از وارد نمودن دستورات بالا نوبت به نصب Pantheon Desktop میرسد برای این منظور میتوانید از دستور apt install یا apt-get install استفاده کنید:

sudo apt-get install elementary-theme elementary-icon-theme elementary-default-settings elementary-desktop

با وارد نمودن دستور بالا کلیه برنامه‌های موردنیاز برای کار با Pantheon Desktop نصب خواهد شد.

نکته: در صورتیکه دستور مذکور با خطا روبرو شد میتوانید برنامه های ذکر شده در دستور را جداگانه و با استفاده از دستور apt install نصب کنید. برای مثال:

sudo apt install elementary-theme

sudo apt install elementary-icon-theme

sudo apt install elementary-default-settings

sudo apt install elementary-desktop

بعد از اتمام نصب Pantheon Desktop صفحه‌ای برای انتخاب Display Manager پیشفرض باز می‌شود که باید گزینه gdm3 را انتخاب کرده و کلید Enter را بفشارید.

حال میتوانید سیستم عامل خویش را ریستارت نموده و بعد از بالا آمدن اوبونتو (زمانیکه به بخش وارد کردن رمز عبور میرسید) از طریق علامت چرخدنده گزینه Pantheon را انتخاب کنید.

آموزش نصب elementary os 5

مشکل بهم ریخته بودن ظاهر Pantheon Desktop

توجه کنید اگر قبلاً در محیط Gnome با استفاده از ابزار gnome-tweak تنظیماتی را روی ظاهر دسکتاپ تان انجام داده‌اید بهتر است همه آن‌ها را به حالت اولیه باز گردانید تا در محیط Pantheon به مشکلات گرافیکی از جمله خراب بودن ظاهر دسکتاپ بر نخورید.

یکی از کارهای که میتوانید برای درست شدن ظاهر محیط Pantheon انجام دهید حذف کلیه config های User میباشد. برای این منظور میتوانید کلیه فایلهای که با علامت . در پوشه حساب کاربری شما وجود دارند را Cut کرده و در یک پوشه با نام دلخواه Paste کنید. برای مثال:

mkdir ./.old-gnome-config/ && mv ./.gnome* ./.old-gnome-config/ && mv .gconf* ./.old-gnome-config/ && mv ./.metacity ./.old-gnome-config/ && mv ./.cache ./.old-gnome-config/ && mv ./.dbus ./.old-gnome-config/ && mv ./.dmrc ./.old-gnome-config/ && mv ./.mission-control ./.old-gnome-config/ && mv ./.thumbnails ./.old-gnome-config/ && mv ~/.config/dconf/* ./.old-gnome-config/

دستورات بالا یک به یک فایلهای پیکربندی Gnome Desktop را به پوشه old-gnome-config منتقل میکند تا اگر بعداً دوباره خواستید از آن‌ها استفاده کنید به سادگی بتوانید همه آن‌ها را بازگردانید.

بروز رسانی Ubuntu 18.04 یا Elementary OS Juno

بهتر است پس از اتمام نصب Pantheon Desktop توزیع المنتری خویش را با دستورات apt update و apt upgrade بروز رسانی کنید. برای مثال:

sudo apt update && sudo apt upgrade

اگر سوال یا انتقادی نسبت به مقاله آموزش نصب دسکتاپ المنتری در اوبونتو دارید آموزش لینوکس را از محبت خویش محروم نکنید.


برای دریافت نسخه PDF مقاله های سایت ابتدا در سایت ثبت نام کنید تا بتوانید به کلیه مقالات به صورت کاملا رایگان دسترسی پیدا کنید. ورود به سایت | ثبت نام در سایت

انجمن آی تی یاران